Informace o bankovních i nebankovních
půjčkách, tipy pro spotřebitele

Jak Češi (ne)šetří?

Důležité: Údaje na webové stránce již nemusí korespondovat se současnou právní úpravou v oblasti spotřebitelských úvěrů. Text vznikl v minulosti.

Jak Češi (ne)šetří?

23.10.2021

Výsledky průzkumu agentury NMS Market Research ukazují, že Češi a spoření není právě plodná kombinace. Mnoho z nás má našetřeno jen několik tisícikorun.

Výsledky ukazují, že 39% dotazovaných nemá našetřeno více než 10 000 Kč, dále rezervou do 20 000 Kč disponuje jen 9% (zdroj: moneymag.cz. ) Přitom vytvářet finanční rezervy pro případné neočekávané výdaje je zásadní, abychom se takto vyhnuli půjčkám nebo dokonce dluhové pasti.

V čem tedy dělají Češi chybu?

  • Nedokáží vytvářet a nevytvářejí finanční rezervy a důvěřují v tomto ohledu pomoci státu. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že mnoho lidí by mělo vyšší čistý příjem, kdyby od nich stát nepobíral daně. Takto mnohým jednoduše už na rezervy moc nezbývá.
  • Peníze mají uloženy na běžných účtech, které tyto jejich úspory nezhodnocují.
  • Chtějí mít ihned všechny „hračky“, které mají ostatní. Řídí se pravidlem „když oni, tak já taky“. Půjčují si na nejmodernější spotřebiče, auta, dovolené atd. aniž by to bylo skutečně nutné, a na rezervy nemyslí. Přitom postup by měl být právě opačný, tj. nejdříve vytvořit rezervy na horší časy a nečekané výdaje, a poté si dovolit koupi těchto luxusů.

...co se s tím dá dělat?

Dobrým řešením je zvyšování finanční gramotnosti obyvatel, abychom tím zamezili uzavírání silně nevýhodných půjček a dluhovým pastem. Lidé se musí naučit uvažovat o tom, zda je pro ně výhodnější tahle půjčka nebo nějaká jiná. Zaplatí tak za dobře vybraný úvěr celkově méně, a bude moci tyto peníze navíc ušetřit například do rezerv.


Využívejte zhodnocovacích mechanismů, např. stavební spoření. Vklady jsou zde pojištěny až do 100000 EUR a počítá se také se státními příspěvky a úroky, díky čemuž Vám může stavebko vynášet až 3,6% (zdroj: moneymag.cz).