Informace o bankovních i nebankovních
půjčkách, tipy pro spotřebitele

Jak u půjček nenaletět

Důležité: Údaje na webové stránce již nemusí korespondovat se současnou právní úpravou v oblasti spotřebitelských úvěrů. Text vznikl v minulosti.

Jak u půjček nenaletět

7.5.2015

Žijeme v době, kdy se už pomalu bez nějakého toho úvěru ani neobejdeme. Může se jednat o úvěry většího rozsahu, například na bydlení, anebo menší spotřebitelské úvěry. Nabídka finančního trhu je dnes opravdu obsáhlá a vyznat se v ní nebývá mnohdy jednoduché.

Půjček je dnes nepřeberné množství

S různými půjčkami se dnes setkáváme pomalu na každém rohu, nabízejí je banky, nebankovní instituce, ale také jednotlivci. Stačí zadat do vyhledávače slovo půjčka a ten vám nabídne nepřeberné množství poskytovatelů.

Neseriózní poskytovatelé

Ne každý poskytovatel půjčky je ovšem seriózní, a proto si musíme dávat pozor, abychom při půjčování peněz nenaletěli. Největší nebezpečí číhá většinou v inzerátech slibujících půjčku, které můžeme najít v tisku a na internetu.


Často tyto inzeráty bývají víceméně anonymní s odvoláním na telefonní číslo. Riziko bývá nejčastěji u poskytovatelů z nebankovního sektoru. Ověřte si proto předem reference na danou instituci. Najdete-li nějaké podezřelé ohlasy na internetu, raději si zde půjčku nesjednávejte.

Bezpečí bankovní půjčky

Bankovní sektor je hlídaný státem a alespoň z tohoto hlediska jej můžeme brát jako bezpečný. Jsou ale také velké nebankovní společnosti existující na našem trhu již dlouho řadu let, u nichž je více než pravděpodobné, že s nimi neprohloupíme (např. Home Credit či Ferratum).