Informace o bankovních i nebankovních
půjčkách, rady a tipy pro spotřebitele

Půjčujte si zodpovědně

Důležité: Údaje na webové stránce již nemusí korespondovat se současnou právní úpravou v oblasti spotřebitelských úvěrů. Text vznikl v minulosti.

Zásady zodpovědného půjčování

6.9.2015

Pokud jste se rozhodli pro půjčku, potom byste měli být při obchodním jednání obezřetnější a zodpovědnější. Především se nenechte zahnat do kouta, ale vše si do nejmenších maličkostí promyslete. Máte-li pochybnosti o některých parametrech půjčky, pak se znovu zeptejte kompetentní osoby na pobočce poskytovatele.


Některé údaje si můžete vyhledat přímo na internetu. K dispozici jsou tu i srovnávače půjček, které vám pomohou najít vhodný produkt. Prakticky srovnání probíhá nejenom dle úrokových sazeb, ale i jiných kritérií, jako jsou poplatky, lhůta splatnosti, výše půjčky atd.

Bankovní a nebankovní půjčky

Pokud máte vybraný ideální půjčkový produkt dle vašich potřeb, můžete přistoupit k samotné žádosti. Půjčku si lze sjednat na pobočce nebo prostřednictvím internetu. Jde-li o bankovní půjčku, potom musíte počítat s doložením některých dokumentů, jako je doklad o příjmu. Vaše jméno bude zkontrolováno, zda nefiguruje v Centrálním registru dlužníků. To však nějakou dobu potrvá. Zvolíte-li nebankovní půjčky, vyhnete se jak papírování, tak i některým formalitám. Nicméně buďte v tomto případě mnohem opatrnější, abyste nenaletěli nějakému podvodníkovi. Oslovte raděj prověřenou společnost, která má za sebou spousty uzavřených obchodů. Ta nabízí přehledné smlouvy.

A co dál po vyřízení půjčky?

Jakmile obdržíte peníze z půjčky, snažte se je poskytovateli vrátit co nejdříve. Máte-li problémy se splácením, obraťte se ihned na věřitelskou instituci. S tou se domluvte například na prodloužení splatnosti, eventuálně i na poupraveném splátkovém kalendáři.